IRIS-S060 Stainless Hi Res Mini Dome Camera
IRIS-S060
Lens
Color
1
  • NEW Marine Grade 316 Stainless Steel Rugged Corrosion Free Case
  • Features 4-in-1 Video Format Camera Module (CVBS / TVI / CVI / AHD)
  • Available in High Polish (standard), Brushed or Custom Paint Finish
  • Analogue (CVBS / Composite Video) Resolution 1000TVL
  • Set to TVI for 1080P HD Resolution in Real Time (No Network Latency)
  • Built In Infra Red LED Illumination (10m Range)
  • Extremely Low Power Consumption
  • IP66 Environmental Protection
Like all models in our 60 range, the cameras are shipped as standard with a 3.6mm lens offering 80˚ HFOV, with wide-angle 2.1mm lens (110˚ HFOV) and ultra-wide-angle 1.8mm lens (125˚ HFOV) options available.
Measuring only 58mm high by 60mm in diameter, the S060 is small enough to provide unobtrusive surveillance and also for use in areas where space is tight, such as engine rooms or anchor wells.